Wzrosną ceny za pobyt w sanatorium

Wzrosną ceny za pobyt w sanatorium
Drukuj Skomentuj

"Dziennik Polski" w swoim internetowym wydaniu informuje, że już od października wzrosną ceny za pobyt w sanatorium. Czy kuracjusze bardzo odczują te podwyżki?

Według informacji "Dziennika Polskiego", w październiku Resort Zdrowia wprowadzi nowe ceny za pobyt w sanatorium. Kuracjusze będą musieli więcej dopłacić do wyżywienia i zakwaterowania podczas pobytu w uzdrowisku. Jakie to będą stawki? Wydaje się, że niewielkie, bo od 30 groszy do 1,3 złotego więcej za dzień pobytu. Jednak jeśli turnus będzie trwał cztery tygodnie, to kuracjusz może zapłacić nawet 36 złotych więcej niż do tej pory.

Na razie jest to projekt Ministerstwa Zdrowia, który został przekazany do konsultacji społecznych. Wprowadzenie takich zmian resort uzasadnia podwyżkami cen wody, energii elektrycznej, produktów spożywczych czy środków czystości.

Zatem od początku października bieżącego roku za pobyt w kilkuosobowym pokoju bez pełnego węzła sanitarnego kuracjusz dopłaci 30 groszy więcej niż obecnie. Latem dopłata będzie wyższa i wyniesie 10 zł 40 gr. Osoby, które będą chciały zamieszkać w pokoju jednoosobowym z łazienką poza sezonem dopłacą dziennie 28 zł 50 gr, a w okresie wiosenny i letnim będzie to 35 zł 80 gr.

Wiele sanatoriów ma też swoją prywatną ofertę. Zobacz propozycje obiektów w poszczególnych miastach, wejdź:
Sanatoria w Ciechocinku
Sanatoria w Inowrocławiu
Sanatoria w Szczawnie-Zdroju

Podwyżki cen nie dotkną kuracjuszy, którzy swój turnus rozpoczną przed 1 października, nawet jeśli ich pobyt w większości będzie przebiegał po tej dacie. Podwyżek nie muszą się też bać byli oraz obecni pracownicy branży azbestowej, których pobyty w sanatoriach są w całości finansowane przez budżet państwa i Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Leczenie sanatoryjne


Nawet jeśli wzrosną dopłaty do leczenia sanatoryjnego, to większość kosztów pobytów kuracjuszy w uzdrowisku i tak pokrywa ubezpieczyciel. Przeważnie jest nim Narodowy Fundusz Zdrowia, a dla rolników Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak dostać skierowanie na pobyt w sanatorium trzeba zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. On wystawia wniosek, do którego trzeba dołączyć aktualne wyniki badań.

Sprawdź dokładnie jak otrzymać miejsce w uzdrowisku, zobacz: Jak wyjechać do sanatorium

Następnie należy zaczekać na potwierdzenie skierowania przez odpowiedni dla miejsca zamieszkania oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Z reguły trwa to około miesiąca i gdy orzeczenie jest pozytywne, wtedy wnioskodawca otrzymuje je pocztą. Oczywiście lekarz Funduszu nie musi się zgodzić z treścią wniosku. Zdarza się, że zmienia jego kwalifikację bądź wydaje decyzją odmowną.

Nawet w przypadku przyznania sanatorium pacjenci trafiają na listę oczekujących. Na miejsce w uzdrowisku można czekać nawet kilka miesięcy.

 

Dla kogo pobyt w sanatorium?


Do sanatorium na pewno nie może wyjechać każdy, kto chce spędzić miło czas. Leczenie sanatoryjne przeznaczone jest dla przewlekle chorych osób bądź takich, które wymagają intensywnej rehabilitacji, na przykład po przebytej operacji.

Sprawdź czy spełniasz kryteria aby wyjechać do sanatorium, wejdź: Dla kogo leczenie sanatoryjne?

Ważną kwestią jest również odpowiedź na pytanie jak często można wyjeżdżać do sanatorium. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 18 października 2010 roku, z takiego leczenia można korzystać raz na półtora roku. Ten czas liczony jest od dnia wystawienia skierowania.

Mimo że kilka miejscowości uzdrowiskowych, takich jak Ciechocinek, Nałęczów, Szczawnica czy Kołobrzeg cieszą się wśród kuracjuszy szczególną popularnością, to nie mają oni wpływu na miejsce, do którego wyjadą. Decyduje o tym Narodowy Fundusz Zdrowia. Rzadko się też zdarza, aby ktoś dwa razy otrzymał przydział w to samo miejsce.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe