Zachowek - na czym polega, jak się o niego starać? Czy ulega przedawnieniu?

Zachowek - na czym polega, jak się o niego starać? Czy ulega przedawnieniu?
Drukuj Skomentuj

Czym jest zachowek i komu przysługuje? Kto może się o niego starać i czy zachowek ulega przedawnieniu? Okazuje się, że ta rekompensata finansowa jest tylko dla nielicznych.

Zachowek – co to takiego?


Zachowek to rekompensata za brak otrzymania spadku, do którego krewny miałby prawo w przypadku dziedziczenia ustawowego, czyli gdyby nie byłoby testamentu. Tego typu roszczenie kieruje się przeciwko spadkobiercy, który został wskazany w ostatniej woli zmarłego. Jest na to jednak określony czas.

 

Zachowek – komu przysługuje? Czy ulega przedawnieniu?

 


Zachowek przysługuje dzieciom, wnukom, prawnukom, małżonkom i rodzicom spadkodawcy. Warto jednak wiedzieć, że zachowek ulega bezpowrotnemu przedawnieniu. Dzieje się tak po pięciu latach, ale nie od śmierci bliskiego, ale ogłoszenia testamentu. Termin ten może jednak zostać zerwany. Mowa o uznaniu roszczenia przez osobę, przeciwko której je wystosowano, wszczęciu mediacji czy podjęciu czynności przed sądem lub innym przeznaczonym do tego organem. W takich sytuacjach termin naliczany jest od nowa.

 

Sprawdź także: Dodatkowe pieniądze za staż małżeński - co trzeba wiedzieć?

 

 

Ile wynosi zachowek po śmierci? To zależy


Wysokość zachowku jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim ważna jest liczba uprawnionych do niego osób. W większości sytuacji jest to połowa spadku, który należałby się uprawnionym w przypadku tradycyjnego dziedziczenia. W sytuacji, gdy uprawnionym jest osoba niepełnoletnia lub trwale niezdolna do pracy, wysokość zachowku wzrasta do 2/3 udziału.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!