Zajęcia Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej w Białymstoku

Zajęcia Uniwersytetu Profilaktyki Psychogeriatrycznej w Białymstoku
Drukuj Skomentuj

Do końca maja 2018 roku ponad 40 studentów pozna specyfikę chorób wieku starszego, zwłaszcza tych związanych z zespołami otępiennymi i depresją. Seniorzy dowiedzą się, czy aktywność społeczna, spotkania z ludźmi oraz wysiłek fizyczny chronią przed rozwojem chorób psychicznych i otępiennych w wieku podeszłym. Zajęcia poprowadzone zostaną na Uniwersytecie Profilaktyki Psychogeriatrycznej w Białymstoku.

Seniorzy nie otrzymali indeksów, a jedynie karty zaliczeń poszczególnych wykładów. Zajęcia dotyczyć będą poszczególnych grup schorzeń psychicznych wieku starszego, czyli zaburzeń otępiennych oraz depresyjnych. Wśród poruszanych tematów znajdą się także zaburzenia lękowe, seksualne i psychotyczne. 

 

Zdaniem koordynatora projektu dr hab. Mateusza Cybulskiego z UMB - duże znaczenie w zapobieganiu chorobom ma aktywność społeczna seniorów. Bardzo istotne jest, aby po zakończeniu swojej pracy zawodowej nie zamykali się w domu i nie przebywali w samotności, tylko spotykali się z innymi. W dużych miastach łatwiej podjąć jakąkolwiek aktywność, gdyż pełno tam miejsc, gdzie seniorzy mogą brać udział w zajęciach intelektualnych, fizycznych, a także chodzić na wykłady lub gimnastykę.

 

Szacuje się, że problemy geriatryczne dotyczą od kilku do nawet kilkudziesięciu procent osób starszych, dlatego tak ważne jest podnoszenie wiedzy o kwestiach zdrowotnych. Zespoły otępienne w populacji osób powyżej 65. r. ż. pojawiają się średnio u 10 proc. społeczeństwa, przy czym - im wyższy wiek, tym większe ryzyko choroby neurodegeneracyjnej. Z kolei z depresją boryka się od 23 do 35 proc. osób powyżej 65 r. ż.

 

Uniwersytet Profilaktyki Psychogeriatrycznej jest dofinansowany kwotą 20 tys. zł z budżetu miasta Białegostoku.

 

źródło: www.rynekseniora.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe