Zalety sałaty

Zalety sałaty
Drukuj Skomentuj

Mity o diecie modelek ograniczonej do listka sałaty sprawiają, że warzywo to uważane jest za mało odżywcze. Prawda jest zupełnie inna! Sałata, mimo że niskokaloryczna, zawiera w sobie wiele przydatnych składników, które mają świetny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Wprowadzona do jadłospisu seniora, pomoże zadbać o zdrowie, urodę i dobre samopoczucie.


Uspokaja i przyspiesza gojenie ran

 

Chlorofil (zielony barwnik sałaty) to składnik wykazujący silne działanie bakteriobójcze. Barwnik przyspiesza gojenie ran, zapobiega infekcjom i pomaga zwalczyć stany zapalne. Ochronę organizmu przed drobnoustrojami poprawia również obecna w sałacie witamina.

Badania pokazują, że sałata wpływa też korzystnie na działanie układu nerwowego, łagodzi szkodliwe skutki stresu, a także ułatwia zasypianie.


Oczyszcza organizm i pomaga pozbyć się opuchlizny

 

Toksyny mogą być przyczyną wielu dolegliwości. Warto więc zadbać o to, aby regularnie pozbywać się ich z organizmu. Efekt detoksykujący możemy osiągnąć, stosując odpowiednią dietę. W walce z toksynami wspomoże nas właśnie sałata.


Sałata pomaga oczyścić organizm z toksyn i przywrócić mu równowagę kwasowo-zasadową – wyjaśnia Jarosław Korman, dyrektor handlowy w firmie Eisberg. – Ma też działanie moczopędne, więc ułatwia wydalanie nadmiaru wody i zapobiega obrzękom.

 


Sprawdź również: Aktywność fizyczna seniorów


Poprawia wzrok

 

Od dawna wiemy, że witamina A ma świetny wpływ na nasze oczy. Beta-karoten kojarzony jest głównie z marchwią i innymi warzywami o pomarańczowej barwie, a jednak jego źródłem może być także sałata.

 

To, że sałata ma kolor zielony, wynika z dominacji chlorofilu. – mówi Jarosław Korman. -  Zawiera ona jednak także karotenoidy. Nie tylko beta-karoten, ale też luteinę i zeaksantynę. Ich niedobory mogą powodować problemy ze wzrokiem. Składniki te chronią oczy przed wolnymi rodnikami, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, co ma szczególne znaczenie u osób starszych.


Poprawia pracę przewodu pokarmowego

 

Sałata jest kochana przez osoby dbające o linię. Może stanowić podstawę wielu pysznych i sycących dań, jednocześnie dostarczając seniorowi małą liczbę kalorii. 

 

Dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego sałata usprawnia pracę układu pokarmowego, pomaga regulować pracę jelit i oczyszczać je ze złogów.  Pobudza procesy trawienne i zapobiega zaparciom. Mogą po nią sięgać nawet osoby o wrażliwym żołądku, nie wywołuje wzdęć ani zgagi - tłumaczy dyrektor handlowy w firmie Eisberg.


Sprawdź także: 7 zasad zdrowej kuchni seniora

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!