Zapłać mniej za wakacje! Zniżki dla seniorów

Zapłać mniej za wakacje! Zniżki dla seniorów
Drukuj Skomentuj

Jak zapłacić mniej za wakacje? Jako senior masz prawo do różnych zniżek i ulg, zarówno w środkach komunikacji, jak i przy zwiedzaniu atrakcji turystycznych. Sprawdź, jakie zniżki należą się seniorom!

Może w te wakacje wypróbujesz nowe aktywności sportowe? Polecamy sporty wodne - sprawdź: najlepsze sporty wodne dla seniorów

 

 

Tańsze podróże dla seniora

 

Komunikacja miejska


Większość polskich miast oferuje zniżki dla seniorów w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Należą się one emerytom i rencistom; należy mieć przy sobie legitymację i dokument potwierdzający wiek i tożsamość. Określony wiek uprawnia też do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej przez seniorów. Przykładowo w roku 2019 r. za darmo jeżdżą:

 

  • w Warszawie seniorzy powyżej 70 roku życia,
  • w Krakowie seniorzy powyżej 70 roku życia,
  • w Poznaniu seniorzy powyżej 70 roku życia,
  • w Gdyni seniorzy powyżej 70 roku życia,
  • w Łodzi seniorzy powyżej 70 roku życia,
  • we Wrocławiu seniorzy powyżej 68 roku życia,
  • w Lublinie seniorzy powyżej 65 roku życia,

 

Przejazdy pociągiem


Również za przejazd pociągiem zapłacisz taniej! PKP Intercity oferuje seniorom:

 

  • Bilet dla Seniora dla osób, które ukończyły 60 lat; daje on zniżkę 30% na przejazdy i obowiązuje w komunikacji krajowej pociągami "PKP Intercity" S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Przy kontroli należy mieć przy sobie również dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek.
  • Zniżka 37% dla emerytów i rencistów, na przejazdy w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów "PKP Intercity" S.A. w komunikacji krajowej. Ulga obowiązuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość.


POLREGIO oferuje seniorom 2 przejazdy w roku 37 % taniej dla emerytów i rencistów oraz ich współmałżonków, na których pobierane są zasiłki rodzinne (na podstawie odpowiedniego dokumentu).

 

Wyjazd za granicę poza Unię Europejską


Jeśli jedziesz do państwa, które nie należy do Unii Europejskiej, musisz mieć paszport. Standardowa opłata za wyrobienie tego dokumentu wynosi 140 zł. Osoby, które ukończyły 70 lat, nie muszą płacić za wydanie paszportu. Z kolei emerytom i rencistom przysługuje 50% zniżki.

 

Instytucje kulturalne

 

W te wakacje chcesz pozwiedzać? Sprawdź, jakie zniżki oferują instytucje kulturalne dla seniorów i zapłać mniej!

 

Do muzeów państwowych oraz ogrodów zoologicznych ulgi przysługują emerytom, rencistom, osobom powyżej 65 roku życia - cena biletów ulgowych jest zależna od muzeum.


Niektóre teatry mają zniżki dla seniorów na wszystkie bilety lub na konkretne spektakle. Informacje powinny być podane na stronach internetowych lub też można o nie zapytać w kasach. Podobnie kina często oferują ulgowe bilety dla seniorów (np. Cinema City, Multikino).

 

*Pamiętaj, że również w aptece możesz zapłacić mniej. Niektóre apteki oferują rabaty dla seniorów, natomiast osoby 75+ mogą skorzystać z darmowych leków. Więcej informacji znajdziesz tu: Bezpłatne leki dla seniorów 75+

 

Kto pyta nie błądzi


Bywa, że nawet restauracje i kawiarnie oferują zniżki dla seniorów. Czasem jednak takie informacje nie są ogólnodostępne - dlatego warto pytać o ofertę przy kasie. Kto pyta nie błądzi! …a przy okazji można cieszyć się tańszymi atrakcjami na wakacje.

 

 

Przeczytaj też: Morze, góry czy Mazury? Najlepsze wakacje dla seniora!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe