Zarabiasz minimalną krajową? Takiej emerytury możesz się spodziewać

Zarabiasz minimalną krajową? Takiej emerytury możesz się spodziewać
Drukuj Skomentuj

Wiele osób, które zarabiają najniższą krajową, zastanawia się, na jaką emeryturę mogą liczyć. Przychodzimy z odpowiedzią na to pytanie.

Emerytura na najniższej krajowej – ile wynosi?


Wiele osób, które pracują za minimalną krajową, obawia się wysokości swojej emerytury. Można jednak już teraz oszacować, ile będzie wynosić tego typu świadczenie. Robimy to na podstawie wynagrodzenia, jednak wpływ mają również inne czynniki. Jakie? Sprawdźmy.

 

Czytaj również: Czy komornik może zająć czternastą emeryturę? Sprawa jest jasna


Na wysokość emerytury ma wpływ kilka czynników. Należy mieć ukończony wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.   Należy również mieć przepracowaną odpowiednią liczbę lat, budując swój staż pracy. W przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn 25 lat. Pod uwagę brane są także składki zgromadzone przez ten czas na indywidualnym koncie emerytalnym. Na tej podstawie możemy wyliczyć wysokość swojej emerytury. Może zrobić to za pomocą kalkulatora przygotowanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 

Sprawdź również: Koalicja Obywatelska zapowiada dodatkowe pieniądze dla seniorów


Na wysokość emerytury wpływa fakt, że dana osoba przepracowała więcej niż 20 lub 25 lat, a tym samym dłużej odprowadzano składki na jej konto emerytalne, tym samym podnosząc wielkość świadczenia.   Na ten moment najniższe możliwe świadczenie od 1 marca 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!