Zasiłek przedemerytalny 2021 - kto może go otrzymać?

Zasiłek przedemerytalny 2021 - kto może go otrzymać?
Drukuj Skomentuj

Zasiłek przedemerytalny to świadczenie pieniężne, które niestety nie przysługuje każdemu seniorowi. Aby otrzymać zasiłek przedemerytalny trzeba spełnić określone warunki – jakie? Odpowiadamy.

Zasiłek przedemerytalny 2021 – komu przysługuje?


Zasiłek przedemerytalny ma pomóc osobom, które ze względu na wiek i swój stan zdrowia nie mogą dalej pracować. O zasiłek przedemerytalny może ubiegać się kobieta, która ukończyła 56 lat i ma staż pracy wynoszący 20 lat oraz mężczyzna, który ukończył 61. rok życia, a jego staż pracy wynosi minimum 25 lat. Oto warunki, które trzeba spełnić, by otrzymać zasiłek przedemerytalny:

 

  • były pracownik musi być zarejestrowany jako osoba bezrobotna musi przez minimum i 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych

  • były pracownik nie mógł odmówić bez uzasadnionej przyczyny oferty pracy w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub przyjęcia oferty stałej pracy, pracy zarobkowej czy zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych

  • w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych były pracownik poczynił kroki, aby złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego.

 

Zasiłek przedemerytalny 2021- ile wynosi świadczenie?


Świadczenie przedemerytalne od 1 marca 2021 r. wynosi 1262,34 zł brutto, czyli 1075,73 zł na rękę. Wysokość zasiłku przedemerytalnego jednak każdego roku ulega zmianie ze względu na okresową waloryzację. Jak prognozują eksperci, w marcu wzrośnie o 50,37 zł brutto.


Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!