Zastosowanie fizjoterapii

Zastosowanie fizjoterapii
Drukuj Skomentuj

Fizjoterapia jest niezmiennie związana z wrażliwością ludzkiego organizmu na różne bodźce zewnętrzne. Dlatego jej wykorzystanie w profilaktyce chorób jest oczywiste, gdyż nie tylko eliminuje problem, ale również pomaga w powrocie do dawnej sprawności. W jakich przypadkach fizjoterapia jest najskuteczniejsza?

Trzeba też pamiętać, że fizjoterapia to inaczej rehabilitacja medyczna. Ze względu na zróżnicowanie bodźców, którymi oddziałuje się podczas leczenia, można wyróżnić: terapię manualną, kinezyterapię, balneoterapię (oddziaływanie naturalnych czynników), masaż leczniczy, klimatoterapię, termoterapię, elektroterapię oraz hydroterapię.

 

Dowiedz się dokładnie czym jest fizjoterapia i kiedy najlepiej ją stosować. Zobacz: Co to jest fizjoterapia

 

Leczenie a fizjoterapia


Fizjoterapia może być pomocna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, która charakteryzuje się utratą chrząstki stawowej i tworzeniem narośli kostnych. Występuje też ból i usztywnienie stawów. Żeby umożliwić pacjentowi dobre funkcjonowanie stosuje się różne zabiegi fizykalne, które wykazują też działanie przeciwbólowe. Odpowiednie dla pacjentów zabiegi to termoterapia, elektroterapia, hydroterapia oraz masaże lecznicze. Zabiegi fizykalne powinno się też rozszerzyć o odpowiednią rehabilitację ruchową, ćwiczenia, które pozwolą wzmocnić pracę mięśni i zakres ruchu.

 

Fizjoterapię stosuje się również w leczeniu rwy kulszowej. Jest to zespół bólowy spowodowany uciskiem na nerwy rdzeniowe, które tworzą nerw kulszowy. Podczas leczenia można zastosować elektroterapię, czyli przepływ prądu o różnym natężeniu. Wskazana jest też terapia manualna, kąpiele lecznicze oraz termoterapia. Oczywiście o formie leczenia dolegliwości musi zdecydować lekarz.

 

Aktywizacja seniorów


Fizjoterapia nie tylko pozwala leczyć choroby reumatyczne. To też doskonały sposób aktywności fizycznej dla osób powyżej 65 roku życia. Dzięki fizjoterapii można powstrzymać rozwój chorób układu krążenia, usprawnić poruszanie a także dłużej zachować pogodę ducha i jasność umysłu. Ważne jest też, aby wykonywać odpowiednie ćwiczenia umysłu.

 

Zobacz jaki rodzaj aktywności fizycznej jest szczególnie wskazany. Skorzystaj z naszych rad i ciesz sie sprawnością. Wejdź: Aktywność fizyczna po 50.

 

Nie wszyscy wiedzą, że fizjoterapia pozytywnie wpływa na osoby cierpiące na osteoporozę. Przeprowadzana pod okiem fachowca pozwala jak najdłużej cieszyć się sprawnością fizyczną i niezależnością. Najskuteczniejsze wtedy są takie zabiegi fizykalne jak hydroterapia, kinezyterapia, elektroterapia oraz wykorzystanie pola magnetycznego.

 

Rehabilitacja


Fizjoterapia włączona w zabiegi rehabilitacyjne pozwala na powrót do dawnej sprawności po przebytych operacjach czy wypadku.  Dzięki masażom leczniczym i hydroterapii wywołuje się reakcje biochemiczne w organizmie, a co za tym idzie, przyspiesza gojenie i odzyskiwanie sprawności. Terapia manualna i mechaniczne działania pozwalają szybciej wrócić do zdrowia po ciężkich załamaniach, pomagają niepełnosprawnym w prawidłowym funkcjonowaniu, dlatego turnusy rehabilitacyjne mają ją w swojej ofercie. Fizjoterapia to też działania profilaktyczne, które mają na celu wzmocnienie organizmu i utrzymanie go w dobrej kondycji.

 

Jeżeli chcesz poprawić swoją sprawność i skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych zdecyduj się na turnus w sanatorium. Zobacz oferty najpopularniejszych uzdrowisk:

- Sanatorium w Horyńcu

- Sanatorium w Jeleniej Górze

- Sanatorium w  Ustroniu

 

Fizjoterapia to nie tylko zabiegi, które przynoszą ulgę w chorobie i pomagają odzyskać sprawność. To też doskonała forma aktywności dla starszych osób i sposób na zachowanie, zdrowia, radości i sił witalnych.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe