Zawód przyszłości: opiekun medyczny osoby starszej

Zawód przyszłości: opiekun medyczny osoby starszej
Drukuj Skomentuj

Według przeprowadzonych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej badań - zawód opiekuna osoby starszej znajduje się obecnie na liście najbardziej poszukiwanych profesji. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce żyje ponad 15 mln osób w wieku 60 i więcej lat, a problem starzejącego się społeczeństwa dotyczy coraz większej liczby państw, zwłaszcza tych wysokorozwiniętych jak Niemcy, czy Wielka Brytania. Może to skutkować zwiększeniem zapotrzebowania na wykwalifikowanych opiekunów.  

Co należy do obowiązków opiekuna medycznego?

 

Opiekun sprawuje opiekę nad osobami w podeszłym wieku. Zakres zadań bywa bardzo zróżnicowany i zależy od stanu zdrowia, a także indywidualnych możliwości podopiecznego. Do najczęstszych obowiązków należy jednak pomoc w utrzymaniu higieny osobistej, karmienie, podawanie leków, zmiana opatrunków, jak również rehabilitacja w przypadku osoby niepełnosprawnej. Zadaniem opiekuna jest często także pomoc w utrzymaniu porządku w miejscu zamieszkania seniora w postaci sprzątania, mycia naczyń, czy zmiany pościeli, a także w wykonywaniu obowiązków domowych takich jak gotowanie i robienie zakupów.

 

W niektórych przypadkach podopieczny może poprosić opiekuna o załatwienie różnych spraw poza domem - realizację recept, czy opłatę rachunków. Ponadto, opiekun zajmuje się organizacją czasu wolnego, proponując takie zajęcia, które przyczynią się do psychofizycznego rozwoju osoby starszej. Jest też w stałym kontakcie z rodziną chorego, udzielając informacji na temat jego stanu zdrowia. 

 

Zabacz, jakie są


Jaki powinien być dobry opiekun medyczny?

 

Czesto o pracy z seniorami mówi się jak o misji. Zdaniem Promedica24 - największej w Polsce firmy organizującej pracę dla opiekunek w Polsce i za granicą, ze względu na specyfikę zawodu dobry opiekun powinien cechować się dużą empatią, życzliwością wobec otoczenia, cierpliwością, zdolnością adaptacji oraz łatwością nawiązywania kontaktów. Zaletą dobrego opiekuna będzie sprawność fizyczna, czynne prawo jazdy, a także określone wykształcenie - medyczne lub terapeutyczne. Dużym plusem jest także doświadczenie w pracy z ludźmi. W przypadku wyjazdu za granicę przyda się komunikatywna znajomość języka obcego.

 

Posiadanie odpowiednich cech interpersonalnych to nie wszystko. Opiekun osoby starszej staje się często jedynym towarzyszem swoich schorowanych i samotnych podopiecznych, dlatego powinien on posiadać dobrą odporność psychiczną. To niezwykle szlachetny i przynoszący wiele satysfakcji zawód, a dodatkowo jest dobrze płatny.

 

Fakty i mity dotyczące pracy opiekuna medycznego

 

1. WYKSZTAŁCENIE

 

Istnieje błędne przekonanie, że opiekun medyczny musi posiadać wykształcenie medyczne. W rzeczywistości wystarczają odpowiednie szkolenia i kursy przygotowawcze. Opiekunowie mogą posiadać różne wyuczone zawody. Z przeprowadzonych badań wynika, że wśród osób pracujących na terenie Niemiec, najbardziej popularne profesje to ekonimista, fryzjer lub krawcowa. W Wielkiej Brytanii natomiast - sanitariusz, kosmetyczka i fizjoterapeuta.

 

2. JĘZYK OBCY

 

Opiekun medyczny nie musi od razu biegle posługiwać się językiem obcym. Ma on możliwość skorzystania z obecnych na rynku kursów, które od podstaw przygotują go do komunikacji za granicą.

 

3. SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA

 

Praca przy seniorach nie wymaga ponadprzeciętnej tężyzny fizycznej. Opiekunowie mogą odbyć specjalne kursy zawodowe, na których nauczą się technik odpowiedniego przenoszenia swoich podopiecznych.

 

4. WIEK

 

Przy tak szybkim starzeniu się społeczeństwa, opieka nad osobami starszymi daje dużo perspektyw również osobom w młodym wieku. Z danych statystycznych wynika, że pracownicy pomiędzy 26, a 40 rokiem życia w Niemczech stanowili 19% wszystkich opiekunów, natomiast w Wielkiej Brytanii wykresy wskazywały nawet 50%.

 

5. PROFESJONALNA POMOC

 

Pomimo, że coraz więcej osób zaczyna dostrzegać potrzebę profesjonalnych usług wspierających opiekę nad seniorami, ciagle jeszcze borykamy się z przekonaniem, że opiekun pełni rolę służącego. Najważniejszym zadaniem opiekuna jest towarzyszenie seniorowi podczas codziennych czynności oraz pomoc w obowiązkach domowych. Osoby w podeszłym wieku często zmagają się z brakiem mobilności, czy zaburzeniami związanymi z demencją starczą, dlatego jego obowiązki powinny koncentrować się wokół tych problemów.

 

6. TELEOPIEKA

 

Niektórzy obawiają się, że telemedycyna może w przyszłości zastąpić pracę opiekunów. Nic bardziej mylnego. Nowe technologie ułatwią opiekę nad osobami w podeszłym wieku, lecz nigdy nie zastąpią człowieka. Specyfika pracy opiekuna wiąże się z kilkoma ludzkimi predyspozycjami, takimi jak empatia, czy życzliwość - czego nie posiada nawet najlepiej zaprogramowana maszyna. 

 

7. PŁEĆ

 

Mitem jest, że zawód opiekuna medycznego to praca wyłącznie dla kobiet, ponieważ zajęcie to staje się coraz bardziej popularne także wsród mężczyzn. Z przeprowadzonych badań wynika, że w Niemczech opieką medyczną zajmuje się obecnie około 9% mężczyzn, w Anglii zaś nieco więcej, bo 10%.

 

Sprawdź, kim jest

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe