Zawroty głowy przy wstawaniu - czym są spowodowane?

Zawroty głowy przy wstawaniu - czym są spowodowane?
Drukuj Skomentuj

Zawroty głowy przy wstawaniu to przypadłość, z którą boryka się duża liczba seniorów, ale nie tylko. Czym spowodowane są zawroty głowy i czy da im się zapobiec? Odpowiadamy.

Zawroty głowy przy wstawaniu – dlaczego się pojawiają?


Przyczyną zawrotów głowy przy wstawaniu jest zjawisko hipotonii ortostatycznej, czyli zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi po zmianie pozycji ciała z leżącej na stojącą. Zmiana z pozycji leżącej na stojącą powoduje przemieszczenie 500-1000ml krwi do kończyn z dolnych co inicjuje pewną sekwecję – spada ilość krwi powracającej do serca przez naczynia żylne, co powoduje zmniejszenie wypełnienia krwią komór serca, tym samym zmniejszając ilość krwi wypompowywanej przez serce na obwód oraz spadek ciśnienia krwi. Spadek ciśnienia pobudza z kolei baroreceptory znajdujące się w naczyniach tętniczych, powodując odruch fizjologiczny, skutkujący w zwiększeniu efekty układu sympatycznego nad parasympatycznym.


Następnie znów wzrasta ciśnienie do prawidłowych wartości, a wszystkie te procesy zachodzą w ciągu kilku sekund. Wówczas do głowy nie jest doprowadzana wystarczająca ilość krwi, więc u wielu osób dochodzi do uczucia zawrotów głowy, a u niektórych mogą nawet pojawić się mroczki przed oczami, a w skrajnych przypadkach do omdlenia.

 

Czytaj również: Emerytury stażowe - czy Sejm obniży wiek emerytalny?


Jak podaje Medonet, u około 40% ludzi ze stwierdzoną hipotonią ortostatyczną nie jest znana jej przyczyna. U 27% występuje patologia układu autonomicznego, a 35% boryka się z neuropatią układu autonomicznego spowodowaną chorobami przewlekłymi jak np. cukrzycą lub jako zespół paraneoplastyczny.

 

Sprawdź także: Emerytura po żonie lub mężu - czy warto?


Objawy te mogą nasilać leki i używki, np. alkohol, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwpsychotyczne, betablokery, diuretyki, sildenafil, leki przecidepresyjne, lewodopa, lub morfina. Jeśli zawroty głowy trwają tylko przez kilka sekund – nie należy się martwić. Jeśli jednak nasilają się – należy zgłosić się do lekarza.

Źródło: Medonet

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!