Zbuduj swoją wydolność

Zbuduj swoją wydolność
Drukuj Skomentuj

Odpowiednia aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasze życie i zdrowie. Co ważne, ćwiczyć mogą również osoby z już zdiagnozowanymi chorobami przewlekłymi, jednak wówczas przed rozpoczęciem treningów należy skonsultować się z lekarzem.

Styl życia wpływa na długość życia

 

To, co jemy, jak długo śpimy i czy codziennie ćwiczymy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również no to, w jakiej formie będziemy za kilka, lub nawet kilkanaście lat. Jeśli będziemy o siebie dbali, brali udział w badaniach profilaktycznych, oraz unikali czynników ryzyka, mamy znacznie większą szansę na cieszenie się długim życiem i zdrowiem.  Brak odpowiedniej ilości ruchu dziennie powoduje nadwagę, otyłość, cukrzycę czy nadciśnienie. Niektóre nowotwory jak rak jelita grubego, wątroby, nerki czy jajnika częściej powoduje otyłość niż palenie.  Nawet 60% Polaków nie wykonuje rekomendowanych przez WHO 150. minut umiarkowanego wysiłku fizycznego tygodniowo. Dzieci powinny ćwiczyć 60 minut dziennie, a na nadwagę i otyłość cierpi w Polsce niemal 35% dzieci.

 

Nasz organizm jest zaprogramowany do wykonywania odpowiedniej aktywności fizycznej i tylko wtedy, gdy zaspokajamy jego potrzeby funkcjonuje prawidłowo. Aby utrzymać dobre samopoczucie, odpowiednią masę ciała i sprawność potrzebny jest nam ruch. Choroba przewlekła nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń – wręcz przeciwnie, często jest podstawowym elementem leczenia. Należy jednak zachować ostrożność w planowaniu treningów. Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, powinien przed rozpoczęciem aktywności fizycznej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który może zaproponować najlepszą formę ruchu w danej jednostce chorobowej – tłumaczy lekarka Anna Plucik- Mrożek udzielająca porad eksperckich w każdym odcinku programu „8 tygodni do zdrowia”.


Choroby serca

 

Brak aktywności fizycznej jest największym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (ChSN). Ale po zastosowaniu ruchu u pacjentów z ChSN następuje poprawa jakości życia, opóźnienie rozwoju choroby, zmniejszenie ryzyka ostrych incydentów sercowych oraz zmniejszenie czasu leczenia incydentów już występujących. Systematyczne i odpowiednio dopasowane treningi są w stanie obniżyć ciśnienie skurczowe nawet o 11 mmHg, a rozkurczowe o 6 mmHg. Jest to możliwe, gdyż podczas ćwiczeń rozbudowuje się sieć naczyń krwionośnych, a ich ścianki stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu ciśnienie krwi spada. Trening można wykonać, gdy ciśnienie jest uregulowane lekami i nie przekracza 140/90 mmHg.


Depresja i choroby psychiczne

 

Choroba psychiczna znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i chorób krążenia. 60% otyłych cierpi na depresję. Gdyby na ćwiczenia poświęcić godzinę tygodniowo można byłoby zapobiec 12% przypadków depresji. Ćwiczenie fizyczne, czy nawet zwykły ruch i drobna aktywność fizyczna, pozwalają skutecznie zredukować depresję. U osób z depresją Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje aktywność fizyczną trwającą ok. 45 minut 3 razy w tygodniu. Już po 10-minutowym treningu można zaobserwować poprawę nastroju. Badania wykazują, że codzienne spacery przez okres 7 tygodni mogą zapewnić poprawę samopoczucia nawet przez kolejnych 5 miesięcy. 


Cukrzyca

 

Aktywność fizyczna pozwala kontrolować poziom glukozy we krwi. Warto mieć małą przekąskę, gdyby poziom cukru spadł poniżej 100 mg/dl. Nie powinien też być większy 240 mg/dl. Osoby chore na cukrzycę powinny kontrolować stan stóp pod kątem jakichkolwiek urazów. To ważne w zapobiegania tzw. stopy cukrzycowej.

 

Sprawdź również: Jesienne ćwiczenia dla seniora

 

Osteoporoza

 

Ruch zapobiega osteoporozie, ale też pomaga w jej leczeniu. Jeśli regularnie obciążamy mięśnie, zwiększa się siła naszych kości. Ćwiczenia fizyczne wzmacniają siłę mięśni, a mocniejsze mięśnie regulują postawę ciała i minimalizują ryzyko upadku, a tym samym złamań osteoporotycznych. Doskonałym wyborem jest nordic walking, czyli marsz z użyciem kijków. Odpowiednia dawka ruchu, korzystnie wpływa na nasz układ krążenia. Zaciskanie dłoni na uchwytach kijków wzmacniają mięśnie rąk i ramion ponieważ mięśnie zapewniają właściwy nacisk na tkankę kostną. Jeśli borykamy się z osteoporozą, najlepiej zająć się pływaniem, marszem, marszobiegiem, jazdą na rowerze, narciarstwem biegowym. Należy jednak zawsze pamiętać o stabilnej pozycji.


Nowotwory

 

Aktywność jest ważnym elementem powrotu do pełni sił. Ćwiczenia fizyczne pomagają zarówno w trakcie leczenia, jak i rekonwalescencji. Tygodniowo powinniśmy poświęcać 300 minut na umiarkowaną aktywność fizyczną np. szybki spacer czy lekkie ćwiczenia w ciągu dnia. Jeśli biegamy lub ćwiczymy intensywniej, wystarczy 150 minut tygodniowo, czyli po pół godziny przez pięć dni w tygodniu. Aktywność pomaga również w czasie leczenia nowotworów. Warto dbać o lepszą kondycję ogólną chorego, gdyż lepiej zareaguje na leczenie. Rekomendowane są lekkie ćwiczenia w domu.


Jesteś poważnie chory? Najpierw skontaktuj się z lekarzem

 

Jeśli borykamy się z już rozpoznaną chorobą przewlekłą lub nowotworem powinny skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej możliwej, bezpiecznej aktywności fizycznej. Warto podzielić się ewentualnymi wątpliwościami dotyczącymi programu ćwiczeń, aby wybrać te, które dadzą szansę na rozpoczęcie i dokończenie programu. Jeśli zajdzie taka konieczność lekarz może zalecić pewne środki ostrożności przed ćwiczeniami, w przypadku konkretnego schorzenia. W czasie ćwiczeń musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

 

Sprawdź także: Najlepsze ćwiczenia dla osób starszych

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!