Zdjęcia pensjonariuszy w social mediach - czy to zgodne z prawem?
Publikowanie zdjęć w mediach społecznościowych stało się powszechną praktyką, również w różnego rodzaju placówkach opiekuńczych. Wiele osób, które prowadzi takie placówki, zastanawia się jednak, czy takie udostępnianie wizerunki pensjonariuszy na pewno jest zgodne z prawem. Odpowiadamy.
Czy wizerunek to dane osobowe?
Wizerunek osoby fizycznej jest uznawany za daną osobową, jeśli umożliwia identyfikację tej osoby. Wynika więc z tego, że publikowanie zdjęć pensjonariuszy w social mediach podlega przepisom RODO (Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych). Placówki opiekuńcze muszą spełniać określone wymogi prawne, aby legalnie udostępniać fotografie swoich podopiecznych.
Bez zgody się nie obejdzie
Jak już możemy się domyślić, upowszechnianie zdjęć funkcjonariuszy wymaga zgody. Zezwolenie powinno być uzyskane na piśmie, choć forma pisemna nie jest wymagana przepisami ustawy. Warto jednak zabezpieczyć się w ten sposób, by w przyszłości nie doszło do porozumień.
Fotografia w mediach społecznościowych a brak pozwolenia
Brak zezwolenia na publikację wizerunku jest możliwy w dwóch sytuacjach. Po pierwsze, zapłata wynagrodzenia osobie widocznej np. na fotografii lub filmie. Druga opcja to rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych. Jak widzimy, niestety żadna z tych opcji nie będzie dotyczyć pensjonariuszy.
Publikacja wizerunku pracowników w social mediach
A jak ma się to do publikacji wizerunku pracowników w social mediach? Zgodnie z art. 111 Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Podobnie jak w przypadku pensjonariuszy, nie może dobrowolnie dysponować wizerunkiem. Potrzebna jest zgoda pracownika. Jeśli jej nie otrzyma, musi to uszanować.
Źródło: prawowopiecesenioralnej.pl