Zmiany w finansowaniu opieki nad seniorami

Zmiany w finansowaniu opieki nad seniorami
Drukuj Skomentuj

„Dziennik Gazeta Prawna” w swoim internetowym wydaniu informuje, że zmianie ulegną zasady finansowania opieki nad seniorami przebywającymi w domach pomocy społecznej. Resort pracy zakłada, że to emeryt powinien pokrywać większą część kosztów swojego pobytu w placówce.

Według informacji podawanych przez „Dziennik Gazetę Prawną”, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad pomysłem, według którego gminy miałyby mniej dopłacać do opieki nad seniorami. Koszt pobytu w domu opieki społecznej pokrywałby emeryt z własnego majątku lub oszczędności.

Zastanawiasz sie, jakie są zadania domów pomocy społecznej? Wejdź: Opieka nad osobą starszą w Domu Pomocy Społecznej

Resort planuje również wprowadzenie ułatwień, dzięki którym samorządy mogłyby skuteczniej dochodzić należności za pobyt seniora w domu opieki. Obowiązek ich regulowania spoczywa między innymi na małżonkach, dzieciach i wnukach – jeżeli ich dochód na to pozwala. W przypadku uchylania się od dokonywania opłat, gmina będzie mogła żądać zwrotu poniesionych przez nią kosztów w postępowaniu egzekucyjnym.

Pomysły te mają na celu zmniejszenie wydatków samorządów na współpłacenie za pobyt seniorów w domach pomocy społecznej. Według obecnych zasad, opieka nad starszymi osobami w DPS kosztuje seniorów 70 procent ich dochodów (czyli rent lub emerytur). Brakującą sumę powinni pokrywać krewni (o ile ich zarobki przekraczają 1626 zł w przypadku osoby dorosłej i 1368 zł na członka rodziny), a jeżeli ich na to nie stać – gmina. Bywa też tak, że rodzina nie uchyla się od płacenia za pobyt seniora w domu pomocy społecznej.

Nowy przepis miałby zastosowanie tylko dla osób, które zostaną skierowane do domu pomocy społecznej już po jego wejściu w życie. Na razie projekt ustawy został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Czytaj więcej na: www.gazetaprawna.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Dodane komentarze (2)

Słowa kluczowe