Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty. To trzeba wiedzieć

Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty. To trzeba wiedzieć
Drukuj Skomentuj

Już wkrótce mogą pojawić się zmiany w legitymacji emeryta-rencisty. Z czym się to wiąże i na co powinni przygotować się seniorzy? Sprawdźmy.

Zmiany w legitymacji emeryta-rencisty – co trzeba wiedzieć?


Jak podaje Radio Zet, w Rządowym Centrum Legislacji pojawiły się informacje o planowanych zmianach w mLegitymacji emeryta-rencisty, którą seniorzy mają w aplikacji mObywatel. „Elektroniczny dokument działa dokładnie tak jak tradycyjny plastik. Emeryt lub rencista, gdy pokaże mLegitymację na ekranie smartfonu, potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują” – wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.  Pojawią się jednak pewne zmiany, które wiążą się z koniecznością dostosowania   przepisów rozporządzenia do standardów technicznych dokumentów mobilnych.

 

Sprawdź także: Skierowania do sanatorium - spore zmiany. Na co trzeba się przygotować?


Zmiany będą dla seniorów niedostrzegalne i nie warto się nimi przejmować. Prawdopodobnie pojawi się automatycznie i nie trzeba będzie wykonywać aktualizacji. Będą polegać na tym, że z wzoru wizualizacji mLegitymacji zostanie usunięta informacja o nieważności tego dokumentu. Zmiana nie wpłynie jednak negatywnie na poziom weryfikacji ważności dokumentu przez podmioty, które nadają seniorowi zniżki.

 

Mlegitymacja emeryta-rencisty – jak ją uzyskać?


„Aplikację możemy pobrać ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty”
– wyjaśniła Iwona Kowalska-Matis.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek


Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!