Zmiany w prawie jazdy 2024. Seniorzy zostaną wysłani na badania

Zmiany w prawie jazdy 2024. Seniorzy zostaną wysłani na badania
Drukuj Skomentuj

Zmiany w prawie jazdy 2024 już niedługo. Komisja Europejska ma wprowadzić nowe regulacje, które zwiększą bezpieczeństwo na drogach. W ramach zmian m.in. seniorzy zostaną wysłani na dodatkowe badania.

Zmiany w prawie jazdy 2024 – co warto wiedzieć?


Jak podaje Radio Zet, z raportów UE wynika, że osoby powyżej 65. roku życia stanowią na drogach większe zagrożenie niż młodzi i niedoświadczeni jeszcze kierowcy. Komisja Europejska zamierza więc wprowadzić obowiązkowe badania dla seniorów, którzy ukończyli 65 lat i wciąż chcą kierować pojazdami.

 

Sprawdź także: Czy można palić gałęzie na działce? Mandaty nie muszą się posypać

 

Seniorzy po 65. roku życia mają zostać wysłani na badania, które ocenią ich zdolność do prowadzenia pojazdu. Wykryją, czy seniorzy mają problem z koncentracją, pamięcią i koordynacją ruchową. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej badania będą wykonywane co dwa lata. Z kolei kierowcy powyżej 75. roku życia będą zmuszeni do wykonywania takich badań co roku.

 

Czytaj również: Abonament RTV 2024 - co trzeba wiedzieć? Kto nie musi płacić?


To jednak nie koniec zmian. Co ciekawe Komisja Europejska ma w planach również wprowadzenie obowiązkowych kursów odświeżających dla starszych kierowców. Odpowiednie badania psychologiczne i lekarskie będą też musiały przejść osoby, które będą miały wydawane lub przedłużane prawo jazdy.

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek
Źródło: Radio Zet

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!