Zooterapia w opiece nad osobami starszymi - co trzeba wiedzieć?

Zooterapia w opiece nad osobami starszymi - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Zooterapia to coraz bardziej popularna terapia – zarówno dla seniorów, jak i dla dzieci. To alternatywny sposób, który może przynieść pozytywne skutki w połączeniu z leczeniem farmakologicznym. Co warto wiedzieć o zooterapii? Jak sprawdzi się zooterapia u seniorów?

Zooterapia – co to takiego?


Zooterapia to nic innego jak terapia z udziałem zwierząt, która polega na kontakcie człowieka ze zwierzętami. Ze względu na zwierzęta biorące udział w terapii wyróżniamy m.in.:

 

  • Alapkoterapia – terapię z alpakami,
  • Felinoterapia – z udziałem kotów,
  • Dogoterapia – terapia z udziałem psów,
  • Delfinoterapia – z udziałem delfinów,
  • Hipoterapia – z udziałem koni.

 

Zooterapia – którą wybrać?


Zwierzęta, które współpracują z ludźmi na zoo terapii, wybierane są ze względu na schorzenia. Konie są pomocne w przypadku porażenia dziecięcego czy stwardnienia rozsianego, koty w przypadku artretyzmu. Dogoterapia będzie idealnym rozwiązaniem dla dzieci z porażeniem mózgowym, z zespołem Downa, osób upośledzonych umysłowo, chorych na schizofrenię, artretyzm, zanik mięśni, uszkodzenie wzroku lub słuchu, cierpiących na chorobę Alzheimera. Alpakoterapia dotyczy osób zmagających się z nerwicą, zaburzeniami lękowymi i depresją, ale też z autyzmem, ADHD i zespołem Downa.

 

Sprawdź również: Senior potrzebuje opieki? - pierwsze oznaki

 

Zooterapia a osoby starsze


Jak wynika z wielu badań naukowych, zooterapia sprawdza się w przypadku osób starszych – schorowanych czy samotnych. Bliski kontakt ze zwierzętami pozytywnie wpływa na seniorów – redukuje poziom stresu, samotności, poprawia samopoczucie.

 

 

Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!