Życie z respiratorem jest możliwe - wentylacja mechaniczna w ośrodku czy w domu?

Życie z respiratorem jest możliwe - wentylacja mechaniczna w ośrodku czy w domu?
Drukuj Skomentuj

Ośrodek Wentylacji Respiratorem nagrodzony w konkursie Perły Mazowsza


„Kiedyś myślałam sobie, że jak będę musiała żyć z respiratorem, to nie chcę takiego życia. Wydawało mi się, że to nie jest w ogóle życie. Aż któregoś dnia przyszedł lekarz i powiedział, że podłączenie do respiratora, to moja alternatywa. I dał mi dzień na zastanowienie. Powiedziałam mu, że nie potrzebuję czasu do namysłu i że się zgadzam, bo chcę żyć. (…) Widzę, jak dobrze zorganizowana jest ta placówka. Z jednej strony mam duże poczucie bezpieczeństwa, bo otaczają mnie ludzie, którzy wiedzą, co robią i po co tu są, a z drugiej - ten ośrodek wychodzi poza schematy i pozwala mi na funkcjonowanie w różnych społecznych rolach. Dzięki pobytowi tutaj i wsparciu, jakie dostaję, mogę pracować zawodowo. Ktoś być może popukałby się w czoło i powiedział: ‘Kobieto! Twoją rolą jest leżeć i chorować’. Ale ja nie zgadzam się na taki stan. Chcę pracować, a ośrodek wychodzi temu naprzeciw.” - mówi w książce Wybieram Życie Ewa, która mieszka w Ośrodku Wentylacji Respiratorem MEDI-system KONSTANCJA od ponad 5 lat.

Dla wielu chorych diagnoza lekarska wskazująca na potrzebę stałego wsparcia oddechu własnego respiratorem może zabrzmieć jak wyrok. Dlatego tak ważne jest, by osoby cierpiące na choroby rzadkie - np. stwardnienie zanikowe boczne (SLA), rdzeniowy zanik mięśni (SMA), czy dystrofia mięśni (choroba dziedziczna prowadząca do degeneracji, a nawet zaniku mięśni), miały stworzone takie warunki - w domu lub w specjalistycznej placówce - by czuć się bezpiecznie i komfortowo.

 

Wentylacja respiratorem w domu


Leczenie respiratorem w domu to świadczenie dedykowane pacjentom, którzy mogą opuścić szpitalny oddział intensywnej terapii, ale ze względu na niewydolność oddechową wymagają wsparcia lub zastąpienia niewydolnego oddechu własnego. Najczęściej dotyczy to chorych z różnymi rodzajami miopatii i dystrofii mięśniowych, ze SLA i SMA, a także schorzeń ośrodkowego układu nerwowego, płuc i oskrzeli.

 

JAK MOŻNA SKORZYSTAĆ Z WENTYLACJI DOMOWEJ w ramach NFZ

 

  • Pacjent może zostać zgłoszony na wentylację domową po zakończeniu leczenia przyczynowego w szpitalu
  • Zgłoszenia dokonuje lekarz, pielęgniarka, członek rodziny lub opiekun prawny
  • Skierowanie na ciągłą lub okresową terapię oddechową w warunkach domowych wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego
  • Wymagana jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań diagnostycznych


Co obejmuje wentylacja domowa

 

  • Sprzęt medyczny (dostosowany do potrzeb pacjenta): m.in. respirator, ssak, koncentrator tlenu, sprzęt jednorazowy do pielęgnacji tracheostomii (rurka prowadząca przez otwór w szyi do tchawicy), maski do wentylacji nieinwazyjnej
  • Szkolenie opiekunów: m.in. obsługa sprzętu, zasady opieki nad chorym, przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy
  • Kompleksowa opieka medyczna: lekarz (minimum 1 raz w tygodniu), wizyty pielęgniarskie (co najmniej 2 razy w tygodniu), wizyty fizjoterapeutyczne (minimum 2 razy w tygodniu)

 

„Opiekując się pacjentami wentylowanymi w domu wykorzystujemy kilkunastoletnie doświadczenie ośrodka KONSTANCJA - największego w Polsce w pozaszpitalnego oddziału wentylacji respiratorem. Zespół wentylacji domowej dba o dwa aspekty opieki - medyczny (gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów) oraz psychologiczny - wsparcie dla najbliższych, by mieli pewność, że są dobrze przygotowani do pełnienia roli opiekunów domowych.” - mówi Agnieszka Szydłowska, dyrektor Ośrodka MEDI-system KONSTANCJA w Bielawie (gm. Konstancin-Jeziorna).

 

Opieka nad pacjentem wentylowanym w specjalistycznym ośrodku w ramach NFZ


W Polsce jest kilka ośrodków, które oferują profesjonalną opiekę osobom podłączonym na stałe do respiratora. Ośrodek MEDI-system KONSTANCJA jest największą tego typu placówką w kraju i jedyną, która zapewnia obie formy opieki - stacjonarną i domową. Podopiecznymi Ośrodka są osoby z niewydolnością oddechową w przebiegu nieuleczalnych chorób, których życie zależy od wentylacji respiratorem.

 

„Nasze działania nie ograniczają się wyłącznie do procedur medycznych. Chcemy przede wszystkim poprawiać jakość życia pacjentów. Terapia zajęciowa i rehabilitacja, dostosowane do możliwości pacjentów wentylowanych, są prowadzone taki sposób, by dawać motywację do dalszego działania. Staramy się zapewnić każdemu możliwość komunikacji z otoczeniem, co w przypadku osób wentylowanych przez rurkę tracheostomijną jest często trudne - dzięki nowoczesnym respiratorom, tolerującym i kompensującym przecieki powietrza, wielu naszych podopiecznych jest w stanie mówić. Zapewniamy stałą opiekę psychologiczną, zwłaszcza podczas pierwszych dni pobytu. Mimo ograniczeń jakie stawia choroba wielu mieszkańców KONSTANCJI prowadzi życie towarzyskie i - w miarę możliwości - kontynuuje pracę zawodową.” - mówi dr Andrzej Kordas, lekarz koordynujący Ośrodka.

Ośrodek jest otwarty dla rodzin i przyjaciół, co umożliwia kontakty społeczne. Dzięki mobilnym respiratorom pacjenci mogą przemieszczać się po placówce, a wiosną i latem spędzać czas w ogrodzie lub uczestnicząc w wycieczkach (np. do pobliskiego Wilanowa). W KONSTANCJI organizowane są też koncerty, spotkania z ciekawymi osobami, a nawet karaoke.

 

Ośrodek Wentylacji Respiratorem MEDI-system KONSTANCJA


Największy w Polsce pozaszpitalny oddział wentylacji, jedyny przyjmujący również dzieci, oferujący 60 miejsc dedykowanych wyłącznie chorym, którzy oddychają przy pomocy respiratora. Od ponad 10 lat pobyt pacjentów w Ośrodku jest finansowany w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do Ośrodka przyjmujemy pacjentów z całego kraju, również osoby w śpiączce, u których oprócz leczenia i opieki prowadzimy także rehabilitację. W 2017 r. Ośrodek poszerzył zakres usług o wentylację domową (również w ramach NFZ), stając się tym samym jedyną tego typu placówką na Mazowszu, oferującą kompleksowe usługi w zakresie wentylacji stacjonarnej (całodobowy pobyt w Ośrodku) i domowej. Laureat tytułu PERŁA GMINY 2017 (Konstancin-Jeziorna) w konkursie PERŁY MAZOWSZA.

KONTAKT dla Pacjentów i Rodzin

tel: +48 22 754 39 45
e-mail: wentylacja@medisystem.pl
agnieszka.szydlowska@medisystem.pl

 

MEDI-system

 

MEDI-system powstał w 2001 roku. Jest liderem stacjonarnej opieki długoterminowej. Oferuje blisko 1000 miejsc w dziewięciu nowoczesnych ośrodkach, które specjalizują się w usługach opiekuńczo-leczniczych oraz rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej. Podopiecznymi MEDI-system są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera i Parkinsona. Usługi MEDI-system są kierowane do seniorów, którzy ze względu na wiek i stan zdrowia wymagają codziennego wsparcia i całodobowej opieki oraz osób, które zakończyły pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowe, by funkcjonować samodzielnie. O zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów dba ponad
750-osobowy zespół (pielęgniarki i opiekunki, fizjoterapeuci, lekarze, terapeuci zajęciowi, logopedzi i psycholodzy, personel pomocniczy i administracyjny). Ośrodki MEDI-system oferują opiekę na oddziałach rehabilitacyjnych oraz w ośrodkach opiekuńczo-leczniczych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (ZOL) lub w formie komercyjnej. 
Od 1 stycznia 2016 r. MEDI-system jest częścią międzynarodowej sieci centrów i rehabilitacji ORPEA, obecnej w branży od 25 lat z potencjałem blisko 70 000 miejsc w 10 krajach Europy (m.in. Francji, Niemczech, Szwajcarii, Belgii) i obecnej na trzech kontynentach.

Więcej informacji: www.medisystem.pl

Kontakt dla mediów:

Magda Michalska

menedżer ds. marketingu i PR w MEDI-system magdalena.michalska@medisystem.pl

tel. +48 881 910 783

Artykuł autorstwa MEDI-system.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Słowa kluczowe