Żywienie dojelitowe - co trzeba o nim wiedzieć?

Żywienie dojelitowe - co trzeba o nim wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Żywienie dojelitowe może odbywać się w warunkach domowych, jeśli lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań. Zanim zdecydujemy się na taki krok, warto dowiedzieć się na ten temat jak najwięcej, by zapewnić pacjentowi komfort i bezstresowe żywienie. Co zatem należy wiedzieć? Podpowiadamy.

Żywienie dojelitowe – jak się do tego przygotować?


Przede wszystkim warto porozmawiać o tym z pacjentem. Żywienie dojelitowe bardzo często budzi obawy. Należy więc porozmawiać z pacjentem i przekazać mu jak najwięcej wiedzy, by go uspokoić. Pamiętaj, by odbyć szczerą rozmowę. Wyjaśnij pacjentowi, że niedożywiony organizm nie będzie w stanie walczyć z chorobą, więc konieczne jest takie rozwiązanie. Jeśli więc pacjent nie jest w stanie odżywiać się w normalny sposób, trzeba zdecydować się na ten krok, by dostarczyć mu wszystkie niezbędne składniki od odżywcze.  

 

Sprawdź także: ZOL i ZPO - co trzeba o nich wiedzieć?

 

Żywienie dojelitowe – specjalistyczny sprzęt


Sprzęt do żywienia dojelitowego stosowanego w domu można z łatwością wypożyczyć. Można zrobić to za darmo w ramach hospicjum domowego. Jednak podstawą żywienia dietą przemysłową jest wypis ze szpitala oraz skierowanie do poradni żywieniowej od lekarza prowadzącego. W wypisie powinny się znaleźć zalecenia lekarskie dotyczące dalszego postępowania żywieniowego i przyjmowania leków. Specjalistyczna poradnia pomoże w opracowaniu szczegółowego planu diety oraz dobierze dawkowanie odpowiednie dla pacjenta.

 

Czytaj także: Wyroby medyczne - jak ubiegać się o dofinansowanie?

 

Żywienie dojelitowe na NFZ


NFZ refunduje  bezpłatne wypożyczenie sprzętu, ale też przeszkolenie pacjenta i jego opiekunów do obsługi urządzeń przez wykwalifikowany personel medyczny. Zdobędą oni również informacje o przechowywaniu preparatów medycznych oraz otrzymają informacje  o zasadach higieny związanych z całą procedurą. Pozwoli to na bezpieczne i komfortowe żywienie dojelitowe.

 

Sprawdź również: Modelowa opieka żywieniowa nad pacjentem


Co więcej, w ramach hospicjum domowego chory może liczyć również na darmowe badania kontrolne. Wizyty złożą mu lekarz i pielęgniarka. Co więcej, domowe hospicjum udostępnia również całodobowy telefon, pod którym w każdej chwili można uzyskać fachową pomoc.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!