Żywokost lekarski - jakie ma właściwości?

Żywokost lekarski - jakie ma właściwości?
Drukuj Skomentuj

Żywokost lekarski to roślina, która już nieco trąci myszką. Wielu przestraszyło się wyników badań, które wykazały, że jego przyjmowanie może być szkodliwe dla zdrowia. Jednak nakładanie go na skórę nie jest niebezpieczne i płyną z tego same korzyści. Podpowiadamy, jakie właściwości ma żywokost lekarski.

Żywokost lekarski – właściwości


Korzeń żywokostu lekarskiego ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co wykorzystywane jest przy różnych problemach mięśniowo-stawowych. Stosowanie oleju żywokostowego bądź maści z jego dodatkiem może przynieść ulgę w bólu u pacjentów.

 

Sprawdź także: Koronawirus - jak pielęgnować dłonie po dezynfekcji?

 

Żywokost lekarski – zastosowanie

 

  • Złamania i skręcenia
  • bóle mięśni
  • bóle stawów, reumatyczne
  • wspomagająco w leczeniu osteoporozy
  • oparzenia i odmrożenia
  • odleżyny, owrzodzenia
  • rany, podrażnienia skóry

 

Skutki uboczne i przeciwwskazania


W związku z obecnością toksycznych alkaloidów, nie należy stosować preparatów z żywokostu na otwarte rany, przez które szkodliwe składniki mogłyby łatwiej przenikać do krwioobiegu. Wskazane jest również, aby stosować kurację preparatami z żywokostu maksymalnie 10 dni. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny całkowicie zrezygnować z preparatów na bazie tej rośliny.

 

Czytaj również: Magiczne właściwości melisy lekarskiej - jakie ma zastosowanie?

 

 

Przepis na maść z korzenia żywokostu


Świeży korzeń żywokostu należy dokładnie umyć, wysuszyć i zmielić blenderem. W garnku należy rozpuścić smalec, gęsi tłuszcz lub masło shea. Następnie dodać zmielony korzeń w proporcjach: 50 g korzenia na 250 g tłuszczu. Całość wymieszać i pod przykryciem odstawić na całą noc. Następnego dnia podgrzać i przełożyć do słoiczka. Gotową maść możemy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu przez kilka miesięcy, nawet do pół roku. Będzie przydatna na bolące mięśnie i stawy.

 

 

Przepis na wywar z żywokostu

 


Korzeń żywokostu należy gotować przez 10 minut w litrze wody. Następnie odstawić na ok. 10 minut, odcedzić i zostawić do ostygnięcia. Tak przygotowanym wywar będzie przydatny w przemywaniu zranionej lub podrażnionej skóry. Do skóry podrażnionej można także przyłożyć na pół godziny okład nasączony żywokostem.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!